Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Vyro portretas

Autorius: Mykolas Vichrovskis (apie 1780–?)
Sukūrimo metai:1801
Medžiaga:drobė
Technika:aliejus
Išmatavimai:63.50 × 53.50 cm

XVIII a. pabaigoje, Vilniaus universitete (tuo metu dar vadintame Vyriausiąja Vilniaus mokykla arba Akademija) pradėjus dėstyti dailės dalykus, mokytis tapybos ar piešimo įstojo nemažai jaunuolių, deja, tik keli iš jų vėliau tapo plačiau žinomi. Daugumos pirmųjų dailės katedrų studentų pavardės užsimiršo, nes neturime jų sukurtų darbų. Tik retais atvejais pavyksta kiek papildyti sąrašą atrastais kūriniais, kurių autorius – iki šiol menkai žinomas Vilniaus meno mokyklos auklėtinis. Būtent tokiems svarbiems radiniams priklauso čia publikuojamas portretas.
Mykolas Vichrovskis (apie 1780–?) Piešimo ir tapybos katedros studentų sąrašuose minimas 17981802 m., taigi jis buvo tarp pirmųjų Pranciškaus Smuglevičiaus ir Jono Rustemo mokinių. Dokumentuose pažymėta, kad M. Vichrovskis buvo Vilniaus pavieto bajoras, Jeronimo Vichrovskio sūnus. Studijuoti jis pradėjo būdamas 18 metų, prieš tai mokėsi namuose, taip pat buvo baigęs Vilniaus pavieto mokyklos dvi klases. Studijų metais iš pradžių gyveno išlaikomas tėvų, bet nuo 1801 m. jau išsilaikė pats. Dailininko mirties data nežinoma, galbūt jį galima identifikuoti kaip 1813 m. Paberžėje mirusį bajorą Mykolą Vichrovskį.
Vyro portretas kol kas yra vienintelis žinomas M. Vichrovskio kūrinys, sukurtas dar studijų laikotarpiu. Kiek sukaustytas portretuojamo vyro judesys išduoda tapytojo įgūdžių stoką. Vis dėlto dailininkui pavyko puikiai perteikti vyro eleganciją ir orumą, taip pat jo socialinį statusą išduodančias madingos aprangos detales. Neatmestina galimybė, kad tai dailininko autoportretas.

Teksto autorė Rūta Janonienė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas RES PUBLICA (2018). Sudarytoja ir tekstų autorė Rūta Janonienė
Parodos: „Romantizmo amžius“, 2019 m. rugsėjo 11 d. – 2020 m. rugpjūčio 6 d., Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“ (Užupio g. 40, Vilnius). Kuratorė Rūta Janonienė.