Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Namas vakare

Autorius: Stanislovas Roličius (1913–1997)
Sukūrimo metai:1943
Medžiaga:kartonas
Technika:aliejus
Išmatavimai:55 × 71 cm
Signatūra:

apačioje dešinėje: St. Rolicz / Wilno 23-II-43

Grafikas, tapytojas Stanislovas Roličas (19131997) studijavo Stepono Batoro universiteto Dailės skyriuje, 19401941 m. studijas tęsė Vilniaus dailės akademijoje. Vilniaus motyvais sukūrė daug grafikos kūrinių, tačiau ir tapė. Vienas tokių darbų – aliejinis paveikslas Namas vakare. Tipiškas medinis Vilniaus priemiesčių namas, primenantis tradicinį dvarelį su kolonų portiku, vaizduojamas žiemos naktį, gilių pusnių, apsnigtų medžių apsuptyje. Paveikslas sukurtas Vilniuje vokiečių okupacijos metais. Atvertos prieangio durys kviečia užeiti, tamsoje žėrintys namo langai traukia kaip šventė, kaip jaukus prieškario laikų atsiminimas, kaip trumpas pabėgimas nuo kraupios karo realybės. Ant paveikslo užrašyta tiksli data (1943 m. vasario 23 d.) greičiausiai skirta vardadieniui ar kitai progai įamžinti, tačiau kartu kūrinys turi simbolinę prasmę – privati erdvė, namai virsta šviesia užuovėja nuo karo nakties negandų.

Teksto autorė Laima Laučkaitė

Lenkų dailininkų padėtis karo metais buvo sudėtingesnė nei lietuvių – uždarius Stepono Batoro universitetą, ne visa profesūra gavo darbo vietą naujose, jau sovietų valdžios įkurtose institucijose ir turėjo ieškoti alternatyvaus pragyvenimo šaltinio. Nors dailės gyvenimas nesustojo, jame vyravo lietuvių menininkai, priklausantys Lietuvos dailininkų sąjungai – įstaigai, kuriai taisykles nustatė sovietų ir nacių okupacinės valdžios. Naciai ribojo ir slavų kilmės menininkų dalyvavimą oficialiajame dailės gyvenime, todėl dalyvauti parodose jiems taip pat nebuvo galimybės. Tiesa, tai nereiškia, kad lenkų dailininkai nekūrė. Dauguma universiteto profesūros ir buvusių studentų Vilniuje gyveno iki 19461947 m., o priversti repatrijuoti į Lenkiją, vilnietiškąsias dailės tradicijas perkėlė į Gdanską, Torunę ir kitus Lenkijos miestus.

Teksto autorės Dovilė Barcytė ir Ieva Burbaitė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas VILNIUS. TOPOPHILIA I (2014). Sudarytoja ir tekstų autorė Laima Laučkaitė, KAUNAS–VILNIUS / 1918–1945 (2021). Sudarytojos ir tekstų autorės Dovilė Barcytė ir Ieva Burbaitė
Parodos: „1918-1945 / Kaunas-Vilnius“, 2020 rugpjūčio 27 d. – 2021 rugpjūčio 21 d., Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“ (Užupio g. 40, Vilnius). Kuratorės Dovilė Barcytė ir Ieva Burbaitė.