Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Nekaltojo Prasidėjimo Švč. Mergelė Marija

Autorius: Nežinomas autorius
Sukūrimo metai:XIX a. pab.–XX a. pr.
Medžiaga:medis
Technika:drožyba, polichromija
Išmatavimai:40 × 16 cm

Žemaitija

Pagarba Nekaltojo Prasidėjimo Švč. Mergelei Marijai, suklestėjusi XVII a. II p., dar labiau išryškėjo XIX a. II p., kai 1854 m. buvo paskelbta Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo dogma. Tuo metu ypač intensyviai plito Nekaltojo Prasidėjimo garbinimas maldomis ir giesmėmis Lietuvos bažnyčiose ir namie. Be to, XIX a. pab. labai išpopuliarėjo gegužinės pamaldos, kurių liturgijai naudotas Nekaltojo Prasidėjimo Švč. Mergelės atvaizdas. Paprotys rengti gegužines pamaldas iš bažnyčių paplito ir kaimuose. Ten gegužės mėnesio laikotarpiu namuose buvo įrengiami laikini altorėliai su Nekaltojo Prasidėjimo Marijos atvaizdu – paveikslu ar skulptūra. Tai skatino šios temos atvaizdų paklausą ir tarp dievdirbių. Be to, tuomet šio siužeto kūrinių ėmė gausėti bažnyčiose, provincijoje buvo platinami paveikslėliai su Nekaltai Pradėtosios atvaizdu. Visa tai darė poveikį liaudies skulptūros ikonografijai šia tema ir jos paplitimui. Liaudies skulptūroje Nekaltojo Prasidėjimo Marija vaizduota beveik nenukrypstant nuo bažnytinės ikonografijos, tik kartais meistrai įvairiau puošdavo galvą – žvaigždžių vainiku, spindulių nimbu, kartais vainikuodavo ir karūna.

Nežinomas dievdirbys Nekaltojo Prasidėjimo Švč. Mergelę Mariją pavaizdavo beveik nenukrypdamas nuo bažnytinės ikonografijos: vilkinti baltu tyrumą simbolizuojančiu drabužiu, apsisiautusi Dangų ir dieviškumą simbolizuojančiu mėlynu apsiaustu, rankas sudėjusi maldai Švč. Mergelė stovi ant Žemės rutulio, pamynusi Mėnulio pjautuvą ir žaltį su obuoliu. Įprastai šio ikonografinio tipo Marija būna vienplaukė, rečiau galvą dengia mėlynas apsiaustas ar balta skraistė, kaip kad pavaizduota šiame kūrinyje.

Teksto autorė Skaidrė Urbonienė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas NE VIEN DANGUS (2016). Sudarytoja Dalia Vasiliūnienė, tekstų autorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė
Parodos: „Ne vien Dangus. Religinės dailės kūriniai iš Rolando Valiūno ir advokatų kontoros „Valiunas Ellex“ kolekcijos“, 2016 m. gegužės 31–rugsėjo 24 d., Bažnytinio paveldo muziejus, Vilnius (kuratorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė)