Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Šv. Pranciškus Asyžietis

Autorius: Nežinomas autorius
Sukūrimo metai:XIX a. pab.–XX a. pr.
Medžiaga:medis
Technika:drožyba, polichromija
Išmatavimai:32.50 cm

Skulptūra vaizduoja šv. Pranciškų Asyžietį (11821226), vieną žinomiausių šventųjų pasaulyje, Pranciškonų ordino įkūrėją, garsėjusį paprastumu, neturtu, artimo ir gamtos meile, turėjusį nepaprastų pamokslavimo gebėjimų.

Lietuvių liaudies skulptūroje paplitusi renesanso ir baroko dailėje mėgta šv. Pranciškaus stigmų gavimo scena paremta pasakojimu, kad jis melsdamasis prašė malonės pajusti savo kūne Kristaus nukryžiavimą ir mirtį. Tuomet jo kūne atsirado stigmos – nukryžiuoto Kristaus žaizdos. Šventasis vaizduotas klūpantis prieš Nukryžiuotąjį ir ištiesęs rankas į Išganytoją, nuo kurio žaizdų šventojo link eina iš vielos padaryti spinduliai, paliečiantys šv. Pranciškaus plaštakas, pėdas ir šoną. Retesnis variantas yra čia publikuojama kompozicija, kurioje šventasis klūpo maldai sudėtomis rankomis, jo plaštakose matyti raudonos spalvos stigmų pėdsakai. Visa kompozicija vaizduotų šventąjį, besimeldžiantį prieš krucifiksą, kuris šioje grupėje neišliko.

Liaudyje šventasis laikytas gyvulių, paukščių globėju. Kai kur Lietuvoje tikėta, kad jis gelbėja rugius nuo krušos ir ledų, saugo nuo perkūnijos.

Teksto autorė Skaidrė Urbonienė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas NE VIEN DANGUS (2016). Sudarytoja Dalia Vasiliūnienė, tekstų autorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė
Parodos: „Ne vien Dangus. Religinės dailės kūriniai iš Rolando Valiūno ir advokatų kontoros „Valiunas Ellex“ kolekcijos“, 2016 m. gegužės 31–rugsėjo 24 d., Bažnytinio paveldo muziejus, Vilnius (kuratorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė)