Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Grupinis portretas

Autorius: Stanislovas Bohušas–Sestšencevičius (1869–1927)
Sukūrimo metai:1906
Medžiaga:popierius
Technika:akvarelė, pieštukas
Išmatavimai:37 × 59 cm
Signatūra:

apačioje dešinėje: Siestrzeńcewicz / 1906

XIX a. II p.–XX a. pr. buvo populiarūs tarsi eskiziniai, iš pirmo žvilgsnio ne visai baigti, pieštuku ar akvarele sukurti portretai, kuriuose siekta išgauti lengvumo, skaidrumo ir momentiškumo įspūdį. Vaikų atvaizduose šis eskiziškumas įgauna papildomų prasmių ir tarsi atliepia dar tebesiformuojantį jų charakterį. Visai tikėtina, kad, komponuojant tokius portretus, buvo naudojamasi nuotraukomis. Remiantis Stanislovo Bohušo-Sestšencevičiaus (18691927), žymaus vilniečio dailininko, giminių pateikta informacija, galima teigti, kad šį portretą sukūrė būtent jis (anksčiau portretas buvo priskirtas dailininko broliui Steponui). Kūrinyje pavaizduoti Vilniaus krašto bajoro Jono Bogdanovičiaus (18701909) ir jo žmonos Marijos Civinskaitės-Bogdanovičienės vaikai – Elena, Mykolas ir Kristina. Portretas kabėjo Bogdanovičių Stajkų dvare (dab. Baltarusija), vėliau – šeimos namuose Sopote. Tikriausiai su Bogdanovičių šeima artimai bendravęs dailininkas atskleidė vaikus siejantį vidinį ryšį ir išorinį panašumą, bet kartu nužymėjo ir jau ryškėjančius jų individualius bruožus. Įdomu tai, kad tarp vyresnių seserų pavaizduotas M. Bogdanovičius (19031948) vėliau tapo 13-ojo Vilniaus ulonų pulko kapitonu ir pirmuoju Totorių eskadrono vadu, dalyvavo laidojant maršalo Juozapo Pilsudskio širdį Vilniuje 1935 m.

Teksto autorė Rūta Janonienė

Marija Civinskaitė-Bogdanovičienė, pozuojanti paveikslo fone. Stajkų dvaras, 1907. Fotografija iš Andrzej Bohdanowicz archyvo.

Už fotografiją esame dėkingi dailininko giminaičiui Andrzej Iwańczyk-Siestrzeńcewicz.

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas NE VIEN GROŽIS (2012). Sudarytoja ir tekstų autorė Giedrė Jankevičiūtė, RES PUBLICA (2018). Sudarytoja ir tekstų autorė Rūta Janonienė
Parodos: „Romantizmo amžius“, 2019 m. rugsėjo 11 d. – 2020 m. rugpjūčio 6 d., Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“ (Užupio g. 40, Vilnius). Kuratorė Rūta Janonienė. „Stanislovas Bohušas-Sestšencevičius 1869–1927“, 2021 m. spalio 28 d. – gruodžio 12 d., Vilniaus paveikslų galerija, Vilnius. Parodos kuratorė Eliza Ptaszyńska (Suvalkų apskrities muziejus).